Manapság annyiféle terméket kínálnak a piacon, hogy ember legyen a talpán, aki el tud igazodni rajta. A köznyelvben gyakran összekeverednek ezek a kifejezések, ezért éreztük fontosnak tisztázni az alapfogalmakat. Még a szakértői szemeknek is érdemes nyitva maradniuk, nemhogy a kezdő fogyókúrázókénak. Most nekik szeretnénk néhány támpontot adni.
A gyógyítás szolgálatában
A fogyasztó gyógyszerek kizárólag klinikai vizsgálatot követően kerülhetnek forgalomba. A gyógyszeri minősítést azért kapták meg, mert funkciójuk az egészség rehabilitációját és szinten tartását szolgálja, hiszen a túlsúly világszerte népbetegségnek számít. A gyógyszerek farmakológiai, immunológiai vagy metabolikus hatást váltanak ki. Ha eredeti terméket vásárol, biztos lehet abban, hogy a készítmény ellenőrzése szigorú rostán ment át. Egyetlen porszem is fennakadna a gépezeten. Ahhoz, hogy egy gyógyszer forgalomba kerüljön, először is igazolni kell a hatásokat és feltárni az esetleges mellékhatásokat. Laboratóriumi tesztek és kísérletek sorozatát követően végül élő személyeken is alkalmazzák a készítményt. A minőségbiztosítás alapvető követelmény. A termék leírásának minden részletre ki kell terjednie, mint a használati utasítás és az adagolás. Majd ez után szerezheti meg a hivatalos engedélyt. A gyógyszerek dobozán számsor is található a beazonosítás érdekében. Fontos kritériumok még a szállítás és a tárolás is, amelyekre szintén külön szabályok vannak.
Prevenció és egészségtudatosság
Mi a helyzet az étrend-kiegészítőkkel? Az ilyen típusú készítmények is az egészséget hivatottak megőrizni és azt pozitív élettani hatásokkal támogatni. Jellemzően vitaminokról van szó, amelyek fogyasztása a 21. századi ember számára már természetessé és sok esetben szükségessé is váltak, hiszen egyre kevesebb tápértéket tartalmaznak a mai élelmiszerek. Visszatérve a fogyásra, nem is lehet csodálkozni, hogy részben önhibáján kívül a társadalom jelentős része túlsúllyal küzd, hiszen mindenhol mesterséges ételek vesznek körül bennünket. Az étrend-kiegészítők nem gyógyítanak, inkább a prevencióban nyújtanak segítséget. Törvényileg is tilos gyógyító hatást ígérniük. A gyártóknak itt is el kell számolniuk a hatóanyagokkal, valamint be kell jelenteniük a készítmény forgalomba hozatalát.
Az étrend-kiegészítők az egészségtudatos fiatalok és a terhességre készülő nők körében is egyre kedveltebbek. Megkönnyíti a beszerzést, hogy recept- és vény nélkül kaphatók.
Megtévesztő reklámok
Mindezek ellenére a közelmúltban is számos kutatást publikáltak, amelyek rávilágítottak, hogy a kétes reklám üzenetek és az óriásplakátok hatására még mindig zavart kelt a fejekben a fogyasztó gyógyszerek és az étrend-kiegészítők megkülönböztetése.
Fontos, hogy világos céljai és elegendő ismeretei legyenek az adott készítményről, mielőtt alkalmazni kezdi.
Kevesen tudják azt is, hogy az élelmiszerekben feltüntetett tápanyagok és vitaminok is ebbe a kategóriába sorolhatók.
Melyiktől lehet fogyni?
Ha Ön fogyni szeretne, mindenképp speciális, kifejezetten erre a célra tervezett készítményre, azaz fogyasztó gyógyszerre van szüksége, amely fokozza az anyagcserét és a zsírégetést. Ha a gyógyszergyár eredeti termékét vásárolja meg, és a fogyasztás előtt alaposan áttanulmányozza a hatásokat és az ellenjavallatokat, akkor biztonságos módját választotta a fogyásnak.
Egy webáruházban mindig a hiteles információkat keresse, ha nincs nyílt kommunikáció, például hiányos a termékleírás, ha el van rejtve az ára, nem számolnak be a mellékhatásokról vagy semmilyen kézzel fogható elérhetőség nincs megadva, jobb is, ha gyorsan bezárja a honlapot, mielőtt még vírust kap a gépe.
A fogyasztószereknél arra is érdemes figyelni, vajon Önnek való-e a készítmény, van-e bármilyen betegsége, amely kizárhatja. Léteznek olyan termékek, amelyek hosszú hónapokon vagy éveken át folyamatosan fogyaszthatók, míg másoknak limitált a használati ideje. Bár egy igazán alapos orvosi vizit során arról is megkérdezik a pácienst, hogy milyen vitaminokata szed, a gyógyszer fogyasztás többet nyom a latba. Amennyiben lehetősége van rá, érdemes az orvosával is konzultálnia. Az étrend-kiegészítők alapvetően nem fogyasztanak, viszont segíthetnek a teljes értékű étrend elérésében.
Kombinálható-e a kettő?
A fogyasztó gyógyszerek szedhetők együtt kiegészítőkkel, vitaminokkal, viszont itt is érdemes körültekintőnek lenni, hogy fennállhat-e köztük bármilyen negatív kereszthatás. Étrend-kiegészítőket csak hiteles forrásból szabad vásárolni. Óvakodjon a leinformálhatatlan piramisjátékok résztvevőitől.
A fogyást támogatja többek között a vas, a króm, a magnézium, a szelén és a D-vitamin. Bár ártalmatlan, sőt jótékony hatóanyagokról van szó, érdemes vérvizsgálat alapján tájékozódnia, hogy egyáltalán szüksége van-e étrend-kiegészítőkre, ugyanis a túlzott fogyasztásuk sem egészséges. Célszerű alaposan megtervezni, hogy pontosan mely vitaminokat kell pótolnia a szervezében. A legjobbak persze a természetes tápanyagforrások, de az étrend-kiegészítők is hasznosak lehetnek a kiegyensúlyozott életmód elérésében.